Pomimo tego, że nie oglądam telewizji na każdym kroku jestem bombardowana reklamami leków. Co krok słyszę, że moje złe samopoczucie, zmęczenie, problemy ze snem lub koncentracją wynikają z tego, że mój organizm jest zakwaszony. O co w sumie chodzi? Nigdy nie byłam geniuszem z chemii i mam bardzo ogólne pojęcie o tym, czy coś ma odczyn zasadowy, czy też może kwasowy. Postanowiłam zgłębić temat koncentrując się na odżywianiu.

Do tej pory wiedziałam, że należy jeść dużo warzyw i owoców, pić wodę, ograniczać alkohol i słodycze. Nie wiedziałam jednak, że ma to związek z odczynem tych produktów, który okazuje się być dość ważnym parametrem.

Przyjmuje się, że krew ma odczyn pH 7,36 (lekko zasadowy) i to ona jest najbardziej miarodajnym odnośnikiem po jakie produkty powinniśmy sięgać. Jeśli w naszej diecie przeważa żywność kwasotwórcza (tak jest w przypadku większości diet) to nasz organizm wyprowadzany jest ze stanu równowagi. Dodatkowymi czynnikami obniżającymi pH jest stres, nałogi, nadużywanie leków, czy też brak ruchu.

Długotrwałe zakwaszenie organizmu sprzyja rozwojowi chorób takich jak cukrzyca, miażdżyca, czy też zmiany nowotworowe. Dodatkowo nadmiar substancji kwasotwórczych powoduje starzenie się tkanek i prowadzi do opuchlizn, gdyż organizm chce obniżyć stężenie kwasów składując nadmiar płynów.

W takim razie jakie produkty są zasado- a jakie kwasotwórcze? Mam nadzieję, że poniższa tabelka ułatwi Wam ich rozpoznanie.

tabelka produkty zasadotwórcze

tabelka produkty kwasotwórcze

Nie chodzi o to, by nasza dieta składała się z produktów tylko zasadotwórczych. Przyjmuje się, że najlepszy stosunek to 80% produktów zasadotwórczych i 20% produktów kwasotwórczych. Jednak jak sami wiecie w większości przypadków tendencja jest zupełnie odwrotna. Ze względu na spożywanie sporych ilości mięs, słodyczy, alkoholi i pieczywa z oczyszczonej mąki pszennej stosunek może i wynosi mniej więcej 80% do 20%, jednak na korzyść produktów kwasotwórczych.

Pozdrawiam
a podpis

 

 

Follow

zBLOGowani.pl