Pewnie wiele z Was słyszało już o tej grze albo jest w nią wciągniętych. Dla tych, którzy jeszcze nie znają polecam w miarę możliwości spróbować i dać znać jak się podoba!

Splendor
liczba graczy: 2-4
wiek: 10+
czas gry: ok. 30 minut

Dla osób, które zagrały już parę partii gra jest krótsza (o ile nikt nie zastanawia się zbyt długo przed każdym ruchem). Jeśli gramy we dwójkę to może się okazać, że cała rozgrywka trwa około 15 minut. Oczywiście im więcej graczy, tym rozgrywka proporcjonalnie się wydłuża.

Gra jest na prawdę prosta, nie mówiąc, że wręcz banalna. Do tego ma tak piękne grafiki, że każdy kto je widzi od razu zwraca na nie uwagę.

Jak grać?

W uproszczeniu ujmując gra polega na zbieraniu różnokolorowych klejnotów. Dzięki nim kupujemy karty, które dają nam określone ilości punktów (od 0 do 5) w zależności od ich kosztu zakupu. Im więcej klejnotów dana karta kosztuje tym więcej punktów za nią dostaniemy. Oprócz tego wszystkie kupione karty dają stałą zniżkę na zakup następnych kart.

Co dokładnie można zrobić w swoim ruchu? Mamy 3 opcje:
1. Wziąć klejnoty (3 różne kolory lub dwa takie same)
2. Kupić kartę (płacąc za nią klejnotami z uwzględnieniem ewentualnej zniżki z posiadanych już kart)
3. Zarezerwować kartę (w tym wypadku inny gracz nie może jej kupić. My co prawda tracimy na tę akcję cały ruch, ale dostajemy w zamian 1 złoto, które może być użyte jako dowolny klejnot w następnej rundzie).

splendor

Przykładowo (zdjęcie powyżej) mając na stanie 2 karty czerwone, 1 brązową i jedną białą, do tego 2 klejnoty niebieski, 2 zielone, 1 biały i 1 brązowy możemy kupić każdą z kart pierwszego poziomu. Niestety karty na poziomie wyższym są dla nas jeszcze niedostępne. W tym przypadku decyzja należy do gracza, na którą z kart pierwszego poziomu się zdecyduje.

Załóżmy, że wybierze zieloną, gdyż nie ma jeszcze takiej w kolekcji. W tym wypadku jej koszt to 2 białe i 1 niebieski. W związku z tym, że gracz posiada już 1 białą kartę obniża ona koszt zakupu o 1 biały. Więc w tym momencie za zieloną kartę należy oddać 1 biały klejnot i 1 niebieski.

Gdy karta zostaje kupiona gracz kładzie ją przed sobą, a ze stosu dokładana jest kolejna karta na jej miejsce. Następnie swój ruch rozpoczyna gracz numer 2.

Według instrukcji wygrywa ta osoba, która jako pierwsza zdobędzie 15 punktów wygrywa. My jednak wprowadziliśmy zmianę i gramy do 21, żeby gra była dłuższa. Punkty za kart widoczne są w ich lewym górnym rogu. Dodatkowe punkty przynoszą nam tzw. arystokraci. Każdy z nich wart jest 3 punkty. W lewym dolnym rogu narysowany jest koszt jaki „ponosimy”, gdy przychodzi do nas arystokrata. Co ważne w przypadku rekrutacji arystokratów to to, że ich nie można zdobyć za klejnoty. Liczą się jedynie odpowiednie ilości kart w danym kolorze. Przykładowo pan po lewej wymaga od nas posiadania 4 kart brązowych i 4 kart czerwonych. A pan po prawej po 3 karty z koloru brązowego, czerwonego i zielonego. Rekrutacja arystokraty nie liczy się jako ruch.

splendor arystokraci
Plusy:
– piękne grafiki
– fajna wypraska (każdy element ma swoje miejsce w pudełku)
– proste zasady
– dobra dla osób, które nie miały wcześniej styczności z planszówkami
– szybko się tłumaczy
– dobrze się gra nawet w 2 osoby
– rozgrywka wciąga i chce się grać ponownie
splendor wypraska

Minusy:
– za szybko się kończy (dlatego zmieniliśmy zasady- wygrywa ten kto zdobędzie nie 15,a 21 punktów)
– cena

Podsumowując gra jest na prawdę wciągająca mimo prostej mechaniki. Nie umiem jednoznacznie określić, co powoduje, że każda rozgrywka nie kończy się na 2-3 partiach, tylko zawsze gramy więcej. Wiem jedynie, że jest to pozycja zdecydowanie godna polecenia. Warto jednak poszukać gry w cenie promocyjnej albo odkupić używaną w dobrym stanie.

Jeśli szukasz innych wpisów o grach planszowych zapraszam Cię gorąco do tych postów:
Patchwork
Sabotażysta
CV
Abyss
Tikal
Gry planszowe na imprezę

Pozdrawiam
a podpis

Follow

zBLOGowani.pl