Dopiero niedawno zauważyłam, że trochę czasu minęło od ostatniego wpisu o grze planszowej! Zdecydowałam od razu to nadrobić. Ostatnie polecane przeze mnie gry były przeznaczone dla 2 lub więcej graczy. Dziś chciałabym przedstawić Wam propozycję kierowaną tylko i wyłącznie do 2 osób. Gra lekka, przyjemna, mimo tego, że tematyka dość specyficzna, gdyż dotyczy koca. Jak sama nazwa wskazuje chodzi o „zszywanie” koca z ogólnie dostępnych kawałków. Zaintrygowani?

Patchwork
liczba graczy: 2
wiek: 8+
czas gry: poniżej 30 minut

Mnie Patchwork przypomina troszkę grę w Tetrisa, gdyż chodzi tutaj o układanie kawałków na swojej planszy w odpowiedni sposób. Celem jest zagospodarowanie jak największej ilości pól, gdyż za każde puste od materiału pole dostaniemy ujemne punkty. Gra wymaga (szczególnie na początku) pewnej wyobraźni przestrzennej. Czasami nawet po kupieniu danego kawałka materiału ktoś się orientował, że jednak ten kawałek nie pasuje do planszy. Jednak już po paru rozgrywkach nie stanowi to żadnego problemu, gdyż potrafimy sobie wyobrazić mniej więcej jakie kawałki są nam potrzebne.

WP_20160414_15_48_46_Pro

Na początku gry każdy z graczy otrzymuje znacznik czasu oraz 5 guzików będących walutą w rozgrywce. Chcąc kupić kawałki materiału trzeba ponieść ich koszta (określona ilość guzików lub/i ilość pól na planszy czasu). Im większe i łatwiejsze do ułożenia kawałki tym większe koszta ich zakupu. To gracz decyduje, które z kawałków chce kupić. Jeśli nie posiada odpowiedniej ilości guzików lub żaden z kawałków nie pasuje do szytego koca może zrezygnować z zakupu.

Ciekawa rzeczą w mechanice tej gry jest to, że nie zawsze tury będą wykonywane naprzemiennie. Ta osoba, której znacznik tury znajduje się bliżej startu na planszy czasu ma zawsze pierwszeństwo ruchu. Jeśli odległość do przeciwnika jest spora może okazać się, że jeden gracz wykona parę ruchów zanim skończy swą turę. WP_20160414_15_49_03_Pro

W zakresie swojej tury gracz może zakupić kawałek/kawałki materiały ponosząc odpowiedni koszt lub też przesunąć się do przodu i otrzymać w zamian guziki. Ilość otrzymanych guzików zależna jest od odległości do przeciwnika. Gracz otrzymuje 4 guziki, gdyż musi poruszyć się o 4 pola, żeby wyprzedzić drugą osobę. Wtedy przychodzi kolej na gracza, którego znacznik czasu znalazł się na tyle i jest bliżej startu.

Na planszy czasu znajdują się oznaczenia guzików. Przekraczając je gracz otrzymuje taką liczbę guzików jaka znajduje się na uszytym przez niego kocu. W przykładzie powyżej gracz otrzyma 3 guziki (po jednym za kawałek niebieski, różowy i wzorzysty), które może wykorzystać później do zakupu kolejnych kawałków materiału.

Oprócz oznaczeń guzików na planszy jest również 5 pojedynczych, brązowych kawałków materiału, które pozwolą graczom „załatać” brakujące pola na kocu. Jest ich niewiele, więc ta osoba, która jako pierwsze przejdzie koło danego kawałka na planszy czasu może go umieścić na swojej planszy.

W grze mamy do wyboru dwie plansze czasu różniące się tylko graficznie. Wybieramy tę, która jest dla nas wygodniejsza. Poniższa wersja jest bardziej kolorowa i pozszywana z kolorowych kawałków. Druga opcja widoczna na zdjęciu powyżej jest bardziej przejrzysta i pewnie wygodniejsza szczególnie dla osób rozpoczynających pierwsze rozgrywki.

WP_20160414_15_49_33_Pro

Gra kończy się jak oba znaczniki czasu dotrą do mety. Wtedy następuje liczenie punktów i wygrywa osoba z większą ich ilością. Każdy posiadany guzik liczony jest jako jeden punkt, a każde puste pole na planszy gracza oznacza odjęcie 2 punktów.

Osoba, która jako pierwsza wypełni na swojej planszy koca kwadrat o wymiarach 7×7 dostanie jeszcze żeton specjalny wart 7 punktów na koniec gry. Żeton dostaje się od razu, ale nie można go wymienić na guziki, czy też kupić za niego kawałków materiału do koca.

Patchwork jest grą prostą, przyjemną i niezbyt wymagająca. Bez problemu podczas rozgrywki można rozmawiać o innych sprawach, gdyż nie jest to gra wymagająca dużego skupienia. Nam z mężem bardzo przypadła ona do gustu, ale zdania wśród znajomych są podzielone. Niektórym bardzo się spodobała, a innych nie porwała. Z pewnością nie jest to pozycja, nad którą spędzimy 3 godziny z rzędu, ale zdecydowanie zasługuje na naszą uwagę.

Jeśli szukasz innych wpisów o grach planszowych zapraszam Cię gorąco do tych postów:
Sabotażysta
CV
Splendor
Abyss
Tikal
Gry planszowe na imprezę

Pozdrawiam
a podpis

 

 

Follow

zBLOGowani.pl