Mimo, że już nie jestem studentką zewsząd słyszę, że sesja się zbliża, będzie ciężka i ogólnie masakra. Za dużo materiału, za ciężki i do tego za mało czasu. Wiele osób potrzebuje pomocy przed taką ilością egzaminów. I nie ma na myśli wypijania hektolitrów kawy 😉

Jak poprawić swoją pamięć naturalnymi sposobami? Jak wiadomo świetnie pracujący mózg i dobra pamięć przydają się nie tylko na studiach. Na co dzień w pracy również musimy zapamiętywać duże ilości informacji, czy też prezentować klientom dane „z głowy”. Nawet jeśli nie pracujemy zawodowo nie możemy zapominać o codziennych obowiązkach. Dlatego czasem przydaje się nam dodatkowa pomoc. Szczególnie mam wrażenie, że zimą jest dużo ciężej, żeby pamiętać o wszystkim. Jakie są na to sposoby?

  • Wzbogacenie diety o witaminy z grupy B (w szczególności o witaminy B6 i B12) oraz w witaminę C. Witaminy z grupy B potrzebne są mózgowi do wielu istotnych funkcji umysłowych. Natomiast witamina C, znana głównie ze wzmacniania odporności organizmu, korzystnie wpływa na pracę mózgu i niweluje bezsenność. Chcąc otrzymać te witaminy z natury warto sięgnąć po jabłka, banany, brokuły, szpinak oraz inne zielone warzywa.
  • Lecytyna – spełnia ona istotną rolę w rozwoju mózgu oraz poprawia pamięć. Natomiast zawarty w lecytynie związek chemiczny pomaga przesyłać sygnały nerwowe. Niestety lecytyna występuje w pożywieniu w bardzo małych ilościach. Można ją znaleźć w żółtku jajka, wątrobie, kiełkach pszenicy lub sojowych lub pieczywie pełnoziarnistym. Ogólnodostępne są jednak suplementy diety z lecytyną sojową.
  • Natka pietruszki– listki pietruszki są bogatym źródłem potasu uczestniczącego w przekazie impulsów pomiędzy komórkami nerwowymi. Zawierają one również witaminę C, o której była mowa już wcześniej. Natkę można dodawać do dań jako przyprawę nadającą smak lub przygotować z niej napój. Do litra wody wystarczy dodać natkę pietruszki, łyżkę miodu i sok z 1 cytryny.natka pietruszki
  • Orzechy– nie od dziś wiadomo, że orzechy mają bardzo duży wpływ na dobrą jakość pracy naszego mózgu. Można śmiało sięgać po garść orzechów włoskich, laskowych lub migdałów! Są one dobrym źródłem witaminy B, magnezu oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Warto włączyć do diety również słonecznik lub pestki dyni. Należy jednak pamiętać by sięgać po naturalne wersje tych przekąsek- niesolone, bez dodatkowych panierek lub innych dodatków.
  • Napar z melisy– melisa znana jest ze swoich uspokajających właściwości. Pomaga zapamiętać więcej informacji i łagodzi objawy stresu, który pogarsza pracę szarych komórek. Oprócz tego pomaga w stanach przewlekłego zmęczenia i nerwicach. Poleca się zalanie melisy wrzątkiem i parzenie pod przykryciem 10-15 minut.
  • Woda– nie można zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Nawet niewielki ubytek wody działa negatywnie na naszą koncentrację, pamięć krótkotrwałą, logiczne myślenie i inne procesy kognitywne. Mowa tu o ubytku wody na poziomie od 2% wzwyż. Przykładowo odczuwamy pragnienie, gdy poziom ubytku wody plasuje się między 1-2%. Dlatego tak ważne jest picie odpowiedniej ilości płynów by mieć możliwość jak najefektywniejszego wykorzystania pracy naszego mózgu.
  • W związku z powyższym należy unikać napojów typu kawa, mocna czarna herbata lub alkohol. Mają one działanie odwadniające i mogą one powodować zaburzenia w gospodarce wodnej naszego organizmu.
  • Imbir– wspomaga on krążenie krwi i poprawia ukrwienie mózgu. Co z kolei ma pozytywny wpływ na umiejętność zapamiętywania i koncentrację. Imbir można dodać do potraw lub wypić w formie naparu. Należy zetrzeć na tarce łyżeczkę imbiru i zalać wrzątkiem. Parzyć 5-10 minut pod przykryciem. Po ostygnięciu dodać miód i sok z cytryny.imbir
  • Ruch i świeże powietrze– każda forma aktywności fizycznej poprawia krążenie krwi. W ten sposób do szarych komórek dostarczana jest większa ilość tlenu i substancji odżywczych. Oprócz tego ruch pomaga zniwelować stres i jego negatywne skutki podczas wzmożonej pracy umysłowej.
  • Sen i relaks– nie można oczywiście zapomnieć o odpowiedniej ilości snu (7-8 godzin) i odpoczynku. O wpływie snu na pracę mózgu i wzmacnianie połączeń między neuronami pisałam tutaj. Czas snu potrzebny jest mózgowi do uporządkowania informacji przyswojonych podczas godzin intensywnej nauki. Odpoczynek obniża również poziom stresu i napięcia. Zdecydowanie łatwiej jest się skoncentrować i przypomnieć sobie odpowiedź na zadawane pytanie nie będąc kłębkiem nerwów.

Przyznam szczerze, że niektóre z powyższych metod nie były mi znane podczas studiów. Z chęcią wypróbuję je jednak przy najbliższej okazji! Mam nadzieję, że Wam również przydadzą się te informacje i chętnie z nich skorzystacie.

Macie może jakieś sprawdzone na Was metody poprawy pamięci i koncentracji?

Pozdrawiam
a podpis

 

 

Follow

zBLOGowani.pl